מחלקות השיקום בביטוח הלאומי – עזרה לזולת

ראשי / זכויות בגופים הציבוריים / מחלקות השיקום בביטוח הלאומי – עזרה לזולת
מדפי המידע של הביטוח הלאומי על אודות מחלקות השיקום.מנסיוננו, זה שווה, ובמחלקה זו יש עם מי לדבר!

הביטוח הלאומי רואה בשיקום מקצועי, של מי שחלו או נפגעו בתאונות במהלך חייהם- ערך מרכזי. השתלבותו המחודשת של המבוטח בשוק העבודה החופשי, חשובה לאין שיעור לתחושת חיוניותו, לביטחונו העצמי ולשיפור חייו ברמה הכלכלית, האישית והחברתית.

מתוך תפיסת עולם זו , המוסד לביטוח לאומי מציע למקבלי הקצבאות- בעלי נכות כללית, מקבלי קצבת נכות מעבודה, מקבלי תגמולים לנפגעי פעולות איבה, ואלמנות- שיקום מקצועי, המותאם בהקפדה לגילם ולמצבם הפיזי והמנטאלי.
תהליך השיקום המקצועי נועד לסייע לזכאים לשיקום להשתלב בעבודה בשוק הפתוח באמצעות הכשרה מקצועית והשמה בעבודה.

לכן בשלב הראשון, מוצע לזכאים ללמוד במגוון מוסדות להשכלה גבוהה וליהנות במהלך לימודיהם מדמי שיקום ותשלומים נלווים אחרים. בתום לימודיהם מופנים הזכאים למקומות העבודה, בהתאם לתחום שאותו למדו ולהיצע בשוק.

לכל אורך הדרך, מלווים את המבוטחים באופן פרטני עובדים סוציאליים מנוסים, המסתייעים בגישות טיפוליות עדכניות ומציעים להם מגוון שירותי אבחון וייעוץ המותאמים ברגישות רבה לצרכיהם ולרצונם האישי.

לשיקום מקצועי זכאי נכה, שוועדה רפואית קבעה לו נכות רפואית משוקללת לצמיתות בשיעור של 20% לפחות, והוא עדיין לא הגיע לגיל הפרישה, ובתנאי שהוא עומד גם בכל התנאים האלה:

עקב הליקוי הוא אינו מסוגל לחזור לעבודתו או לעבוד בעבודה מתאימה אחרת.
הוא זקוק להכשרה מקצועית, כדי לחזור לעבודתו, או לעבוד בעבודה שמתאימה לכישוריו לאחר שנפגע או חלה.
הוא מתאים לשיקום מקצועי, מסוגל לשתף פעולה בתהליך של שיקום מקצועי ולהשתלב כעובד רגיל בשוק העבודה הפתוח (להבדיל מעבודה מוגנת או נתמכת).
נכה שאינו מתאים לשיקום מקצועי, תיבדק האפשרות להעביר את הזכאות שלו לשיקום לבת/ בן זוגו, בתנאי שבת/ בן הזוג מתגורר באופן קבוע עם הנכה, ומשולמת בעדו תוספת בקצבת הנכות של הנכה, ועדיין לא הגיע לגיל הפרישה.

גיבוש קריירה תעסוקתית למידע נוסף פקיד השיקום של הביטוח לאומי ייעץ לך בבחירת מסלול לימודים ותעסוקה, לאחר שישוחח עמך ויעמוד על שאיפותיך, כישוריך ומגבלותיך. במידת הצורך, יתייעץ פקיד השיקום גם עם רופאים, פסיכולוגים ומומחי שיקום אחרים.
כדי לסייע לך לחזור ולהשתלב בהקדם בעולם העבודה, פקיד השיקום יעזור לך לבחור מקצוע שיש לו דרישה בשוק העבודה, ואפשר ללמוד אותו בפרק זמן מוגדר. בתום תקופת הלימודים וההכשרה, אם תהיה זקוק לעזרה, פקיד השיקום ינסה לסייע לך גם בהשמה בעבודה. תשלום דמי שיקום ותשלומים נוספים למידע נוסף
בתקופה שאתה לומד בהכשרה המקצועית ישלם לך הביטוח הלאומי את התשלומים האלה

דמי שיקום
שכר לימוד, ציוד לימודי, מכשירי לימוד ושיעורי עזר
הוצאות נסיעה ולינה
שירותי תמיכה והנגשה
הגשת הבקשה
כדי לקבל את השיקום המקצועי, עליך להגיש תביעה על גבי טופס תביעה למתן שיקום מקצועי למחלקת השיקום בסניף ההביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריך.

סיוע בהשמה
אגף השיקום מסייע לנכים להשתלב בעבודה בשוק העבודה הפתוח. פקיד השיקום מלווה את המשתקם בייעוץ, תמיכה והעצמה אישית, ומכין אותו לקראת הקליטה בעבודה באופן פרטני וקבוצתי. במידת הצורך פקיד השיקום יפנה את הנכה לחברת השמה, המתמחה בשילוב אנשים עם מוגבלויות בעבודה.

מידע בנושא שילוב אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה במשרד התמ"ת

טיפ בנושא שיקום מקצועי לנכיםתהליך השיקום הוא הדדי ומחייב את שיתוף פעולה שלך. חשוב שתשמור על קשר קבוע עם עובד השיקום, תגיע במועד שנקבע לך, תתמיד בתוכנית השיקום, תבצע את המטלות הלימודיות, ותגלה נכונות ומכוונות אקטיבית לעבודה.שירות מתנדבים
לרשותך שירות מתנדבים בסניפים האלה: כרמיאל, נהריה, חיפה, נצרת, חדרה, פתח תקוה, תל אביב, רחובות, בעמדת הדלפק הקדמי.

המתנדבים יתנו לך מידע על זכויותיך לקצבת נכות כללית (בין היתר על האפשרות לעבוד וגם לקבל קצבת נכות, על פי חוק לרון) ולשיקום תעסוקתי. כמו כן תוכל לקבל מידע על פעולת הוועדות הרפואיות, ולקבל הסברים למכתבים שקיבלת מהביטוח הלאומי או גופים אחרים.
המתנדבים יוכלו לסייע לך למלא ולהגיש תביעה לקצבת נכות כללית לביטוח הלאומי.

אתה מוזמן לבוא ולקבל את שירות המתנדבים בסניפים הרשומים למעלה בימים א, ג, ה, בין השעות 8:00 עד 12:30.

אתה מוזמן לפנות למחלקת השיקום בסניף המוסד לביטוח לאומי באזור מגוריך, כדי לבדוק את תוכנית השיקום המתאימה לך, שתאפשר לך להשתלב בעבודה.
להזמנת פגישת ייעוץ עם עובד השיקום, נא התקשר לטל' 02-6463488.

זה הזמן לצאת לעבודה – אנשים שנקבעה להם דרגת נכות של 20% לפחות לצמיתות, המעוניינים ללמוד מקצוע או מעוניינים בסיוע בהשתלבות בעבודה, מוזמנים לפנות בטלפון זה.